Závity všeho druhu


Široké využití

V technické praxi se využívá všech možných prvků, ovšem my se dnes se zaměříme na závity, které můžeme potkat na každém kroku. Začít můžeme s klasickým metrickým, který se nejčastěji používá pro spojovací součástky, protože takové šrouby o vysoké pevnosti udrží opravdu hodně. Využíváme zde navíc samosvornosti, takže společně s dostatečným přepětím a třeba použitím podložek nám nehrozí, že by se spoj povolil. Když však zrezne, tak nejde povolit ani kdybychom chtěli.

zrezlý šroub

Další kategorií jsou závity pohybové, které převádí pohyb rotační na posuvný, přičemž zde se využívá trapézový závit. Takové pohybové závity umožňují například přesný pohyb soustružnické hlavy na soustruhu. Se závity se setkáme i v elektrotechnice, protože taková běžná žárovka má Edisonův typ velikosti E28 a u těch menších třeba do lampiček E14. Typický je svými zaoblenými hranami. Přeci jen nepřenáší žádná velká namáhání.

Výroba

Můžeme na ni jít více způsoby. Tím prvním je klasická ruční výroba, která je nejlevnější, protože nepotřebujeme žádný stoj, ale na druhou stranu tato metoda není rychlá, takže někde ve formě zabývající se sériovou výrobou to není vhodné řešení. Závity můžeme řezat na vrtačkách, soustruhu, fréze, brusce a dalších zařízeních, takže možností je mnoho a liší se podle nich i nástroje.

potrubní armatury

Typickými jsou závitníky, přičemž u nich vybíráme typ závitu a velikost. Dají se sehnat i poměrně malé jako je závitník M2. Aby se nám při práci nezlomil, tak se pochopitelně vyrábí z kvalitního materiálu, aby zvládal výrobu třeba celou směnu. Tato společnost prodává závitníky ruční i strojní, takže si stačí vybrat dle potřeby. Jestliže potřebujete mít k dispozici různé velikosti závitníků pro všemožné případy, tak se vyplatí zakoupit celé závitořezné sady, protože je to výhodnější, než kupovat kus po kuse zvlášť.