Nebojte se létat

Příroda nás lidi neobdařila křídly a zřejmě tak neměla v plánu, že bychom my lidé létali. Zřejmě jí stačilo, že poletuje ptactvo a hmyz, a z nás udělala přízemní tvory. Ale my lidé jsme ji přelstili, a přesto se létat naučili. I když ne sami o sobě, ale s využitím balonů, vzducholodí, rogal, větroňů a především letadel. Létáme si, byť bychom létat neměli, a snad právě proto, že nám to nebylo dáno do vínku, se tohoto někdy bojíme. Víme, že nás letadla dostanou do nebes, ale stejně dobře víme, že ve chvílích, kdy se tato stanou neovladatelnými, nemáme moc nadějí na přežití.

letadlo na letišti

Někteří lidé se tak létání obávají a někteří i vysloveně bojí. Ne proto, že by někdo nechtěl vystoupat až nad oblaka, ale právě pro to riziko, že se z případně padajícího letadla nedokážeme vysvobodit a sami slétnout zpět na pevnou zem, tam, kam patříme. Bylo přece už tolik případů, kdy šla letadla k zemi, kdy byla nenávratně zničena nebo jejich ne zrovna hladké přistání pasažéři nepřežili. A o životy a zdraví se samozřejmě bojíme.

Ale je strach z létání opodstatněný? Statistiky říkají, že u nás nikoliv. Jistě, v rozvojovém světě létá mnohdy i to, do čeho je lepší nevlézt, ale to není případ nás z vyspělé části světa. Protože i tady se havárie stávaly a tu a tam dodnes mohou stávat, ale ti, kdo mají s letectvím něco do činění, si z toho vždy vzali ponaučení. Aby se už nikdy nestalo to, co se stalo, ač se to stát nemělo.

obsluha letadla

Dnes se tvrdí, že nacházíme-li se na palubě letadla, jsme vlastně na jednom z nejbezpečnějších míst na světě. Nikde jinde není menší pravděpodobnost toho, že budeme ohroženi na zdraví a životě, než právě tady. A proto bychom se neměli bát létat. To, že by se letadlo stalo natolik neovladatelným, že už by nedokázalo aspoň nouzově přistát, je nepravděpodobné, stejně jako to, že by s námi nějaký vyšinutý pilot úmyslně namířil letadlem do záhuby nebo nás dostal do neštěstí svým ignorantstvím. A jestli nám při cestování letadlem něco hrozí, je to nejspíše jen infarkt, když z nějakého důvodu nestihneme přestoupit nebo kvůli zrušenému letu ztvrdneme na cizím letišti.