Plastová paleta váš náklad spolehlivě udrží


Výroba plastických hmot je natolik specifická záležitost, že by zabralo mnoho hodin pouhé školení veřejnosti, které by objasnilo alespoň základní pojmy a vlastnosti tohoto procesu. V současné době si stále ještě mnozí z vás představují pod výrazem „plast“ něco ohebného, pružného, měkkého a zároveň velmi křehkého. Porovnávat plast s kovem je pro vás nepředstavitelné a stejně neuvěřitelné je i pochopení toho, jak je možné, že se z plastu vyrábí palety. Dřevěná paleta pro logistické účely vykazuje obrovskou nosnost. Hravě si poradí se statickou zátěží spojitého nákladu o hmotnosti dvou tun. Dva tisíce kilogramů na jedné paletě může putovat napříč světem a vy víte, že se náklad nezbortí a nepoškodí.

palety ze dřeva

A nyní si představte, že stejný náklad naložíte na paletu z plastu. Už vás vidíme, jak si ve své fantazii malujete deformaci plastu, praskání, zborcení a rozplácnutí na podlaze. Tak tomu ale není a naopak plastové palety 1200 x 800 unesou více než dvakrát tolik. Jde o speciální tvrzený plast, takto vyrobená paleta zvládne přenášet náklad o hmotnosti pět tun a velmi často se na ni nakládají speciální IBC kontejnery. Jsou to nádoby pro přepravu zpracovaného ovoce a zeleniny do podoby šťáv, dření, marmelád či zmrzlin a přeprava kontejnerů je natolik efektivní, že je lze skládat do výšky pěti pater na sebe.

dřevěné palety

Každý z nich pojme objem tisíce litrů, takže máte na jedné plastové paletě naloženo pět kubíků potravinářského zboží. Náklad se spolu s paletami umístí do chladírenských zařízení a přepravuje k dalšímu zpracování námořní či pozemní přepravou, přičemž výhodou je snadná manipulace s kontejnery pomocí vysokozdvižných vozíků. Přeprava a skladování probíhá standardním způsobem, jako u dřevěných palet, s tím rozdílem, že životnost palet z plastu je delší, a je také snazší udržet je v potřebné čistotě.