Proč se příliš často nestaví bazén obdélníkový


Asi všichni víme, že máme nejrůznější typy bazénu. Co je však zajímavé, je fakt, že se i jejich rozložení liší podle toho, zda jde o veřejný bazén nebo soukromý někde na zahradě. Zatímco například v plaveckých halách a také na oficiálních závodech najdeme téměř výhradně bazén obdélníkový, na zahradách u rodinných domů, chat a chalup je to ten oválný.

To má samozřejmě svůj důvod. Tím je především fakt, že obdélníkový poskytuje více prostoru. Navíc, pokud je využíván k oficiálním soutěžím, poskytuje všem soutěžícím stejný prostor. U oválného by měli ti, kteří jsou dále od středu kratší dráhu než ti, kteří jsou ke středu blíže, což by rozhodně odporovalo duchu férového sportování.

nafukovací míč v bazénu

Na druhou stranu je pravdou, že se rohy mnohem hůře čistí. Díky tomu a také díky proudům způsobeným čerpadly se v nich také mnohem více hromadí nečistoty. Je tedy podstatně náročnější na údržbu. To sice není takový problém v prostředí, kde mají k dispozici profesionální nástroje, v domácích podmínkách by to však mohl být problém.

Dále je zde fakt, že většina domácích bazénů má pouze jedno čerpadlo připojené k filtračnímu zařízení. Pokud by tedy bylo puštěné, proud by se zarazil právě v rozích. U oválného tvaru je naopak pohyb plynulý, neboť nikde nejsou žádné překážky.

obdélníkový bazén

Samozřejmě to neznamená, že na zahradách obdélníkové bazény nenalezneme. Je jich však mnohem méně než těch s kulatým či obdélníkovým tvarem, a to především z výše zmíněných důvodů. Pro běžného člověka totiž není zrovna snadné udržet bazén čistý, a tak je každá věc, která tuto práci usnadní, vítána. I když to znamená mírné zmenšení využitelného prostoru.

I nad tím je dobré se zamyslet, pokud zrovna nějaký bazén vybíráme. Je vhodné si realisticky říci, co jsme ochotni tomu obětovat a zamyslet se nad tím, která varianta pro nás bude ta nejlepší. Tak budeme nakonec s výsledkem spokojeni.